PerSME

اسلایدر

سخنرانی: به مناسبت آخرین پنج شنبه آخر سال حجت الاسلام والمسلمین عالی(قسمت اول) - سمت خدا

منبع: برنامه سمت خدا 90-06-20-

حجت الاسلام والمسلمین عالی

بسم الله الرحمن الرحیم

زیارت اهل قبور 
یکی از هدایای زنده ها به اموات این است که به مرده ها سر بزنند و به سر قبر آنها بروند . وقتی میت می بیند که کسانی سر قبر او می آیند بسیار خوشحال می شود. این خوشحالی از اُنسی است که با دوستان و آشنایان می گیرد و یک خوشحالی از دعایی است که سر قبر می کنند . بهترین زمان زیارت اموات عصر پنجشنبه است که پیامبر گفته است. شاید بهتر از آن صبح جمعه بین الطلوعین باشد. از امام صادق (ع) سوال شد که اگر شخص سر قبر کسی برود ، آیا او به درد آن شخص می خورد ؟ امام فرمود : بله این مثل هدیه ای است که به زنده ها می دهید و او را کاملا خوشحال می کنید . یکی ازنزدیکان رجبعلی خیاط می گفت : ما با ایشان به قبرستان ابن بابویه رفته بودیم و قبر مادر من هم آنجا دفن بود . من سر قبر مادرم نرفتم . سر چند تا قبر فاتحه خواندیم . وقتی می خواستیم از قبرستان بیرون بیاییم ، ایشان گفتند که مادر شما اینجا دفن است ؟ گفتم :بله. گفت مادر شما در عالم برزخ داشت از شما گله می کرد. برگشتیم و سر قبر مادرم رفتیم. کسی که از دنیا رفته است رابطه اش قطع نشده است و هوشیارتر شده است. ما نباید نظام آخرت را با دنیا قاطی کرد. گاهی تاج گلهای آنچنانی بر سر قبرها می آورند. این به کار میت نمی آید، عمل صالح به کار میت می آید.

در کتاب سیاحت غرب مرحوم قوچانی داریم ( این کتاب بر اساس روایات اهل بیت و چیزهایی که به مرحوم قوچانی نشان داده اند ): هادی (کسی است که در سفر آخرتی تجسم ولایت امیر المومنین است ) به من گفت: من توشه ی صفر تو را کم می بینم . باید چند جمعه ای ایجا باشیم تا چیزی از دوستان برایت برسد که پیامبر فرموده است که در سفر هرچه زاد و توشه زیاد باشد بهتر است . من باید برای تو جواز عبور از سلطان دین و دنیا امیر المومنین بگیرم. چنان که در این چند هفته کمکی از دنیا نرسید، شب جمعه به نزد اهل بیت خود برو شاید بطلب مغفرت یادی از تو بنمایند. هادی رفت و من به انتظار نشستم . بصورت پرنده ای به خانه ی خودم رفتم . به کارهای اهل بیت که که برای من روضه خوانی راه انداخته بودند و آش و پلو ساخته بودند نظر داشتم. دیدم کارهایشان مفید به حال من نیست. روح اعمال و مقصد اصلی شان آبروی خودشان است. یک فقیر گرسنه را به اطعام خودشان دعوت نکرده بودند . مدعوین هم قصدشان خوردن غذا و کارهاش شخصی بود نه طلبی برای من و نه گریه ای برای امام حسین (ع). اگر اهل بیت هم گریه ای داشتند فقط برای خودشان بود که چرا بی سرپرست ماندند ... من با حالت یاس و سرشکستگی به منزل خود مراجعت نمودم . و نزدیک بود که بر اهل بیت و اولاد خود نفرین کنم ولی حالت علم مانع شد . وقتی داخل قبرم شدم دیدم که هادی امده است و سبدی از سیب وسط حجره گذاشته شده است. هادی گفت: از رعیت اینجا کسی از قبرستان عبور می کرد و فاتحه ای خواند و این خاصیت نقدی اوست. خدا رحمت کند او را که به موقع آورد.

هدیۀ کار خیری که می کنیم، به تعدادی از اموات  از ثواب آن نمی کاهد.
اگر شما یک صلوات به کل اموات مومنین و مومنات هدیه کنید بخاطر کار ارزشمندی که شما کردید و همه را در نظر گرفتید و بخل نورزیدید، خدا ثوابش را به همه می دهد و از هیچ کس هم ثوابی کم نمی شود. پیامبر فرمود: وقتی انسان آیت الکرسی را بخواند و ثوابش را برای همه ی اهل قبورمومنین و مومنات بفرستد خدا ثواب را به هر کدام از اموات می دهد. فردی از امام صادق (ع) پرسید که من یک حج انجام داده ام. آیا من می توانم پدر و مادرم را که از دنیا رفته اند در ثواب این حج شریک کنم؟ امام فرمود: بله. البته همه را می تواند در اعمال مستحب شریک کرد. اگر شما یک عمل واجب برای کسی انجام می دهی مثلا برای فردی نماز بجا می آورید این برای خود میت است. وقتی ما می خواهیم ثواب مخصوصی مثلا به پدرمان برسد، این ثواب می رسد و از کرم خدا چیزی کم نمی شود. یک اتفاق خوبی برای خود اهدا کننده می افتد و هدیه های نابی گیر خودش می آید.

هدیه هایی که ما برای اموات می فرستیم 
 این هدیه ها همان موقع به اموات می رسد. پیامبر فرمود:ساعتی سخت تر از عالم قبر نیست. رحم کنید به صدقه .اگر صدقه برای او نداشتید دو رکعت نماز بخوانید. اگر این کار را کردید همان لحظه خدا هزار فرشته به سمت قبر می فرستد با هر فرشته ای یک لباس بهشتی برای میت هدیه می برند و قبرش قیامت وسعت پیدا می کند.

....................................................................................

برای خرید کتابهای برنامه سمت خدا اینجا کلیک نمائید.

....................................................................................


نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.