PerSME

اسلایدر

سخنرانی:شناخت معروف و منکر در محیط خانواده (قسمت دوم) - سمت خدا
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

منبع :برنامه سمت خدا

موضوع برنامه: شناخت معروف و منکر در محیط خانواده (قسمت دوم)

کارشناس:حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

یکی از توفیقاتی که خانم‌ها دارند این است که خداوند کار بیرون را از دوش اینها برداشته است. فاطمه زهرا(س) فرمود: هیچ‌کسی جز خدا نمی‌داند من چقدر خوشحال شدم از اینکه پیامبر در تقسیم کار فرمود: تو در خانه باش. علی کار بیرون از خانه را انجام بدهد. این یک معروف است و منکر نیست. چرا این را نمی‌پذیریم؟ چرا سخت است و عکس‌العمل نشان می‌دهیم؟

پیامبر خدا یک سؤالی از اصحابشان کردند، در چه حالتی زن به خدا نزدیک است و از آن حالت به خدا نزدیک‌تر نیست؟ در نماز و حج و اعتکاف است؟ کسی جواب نداد. آمدند از حضرت زهرا(س) سؤال کردند. فرمودند: به پدرم بگویید: نزدیک‌ترین حالت زن به خدا حالتی است که در خانه خودش باشد. در درون خانه خودش باشد. از خانه بیرون نرود. کارش را در خانه انجام بدهد. پیامبر وقتی این جمله را از فاطمه زهرا(س) شنیدند، فرمودند: «فاطمة بضعة منی» (بحارالانوار/ج21/ص279) ما این را خیلی شنیدیم، اما شأن نزولش را نشنیدیم. نمی‌دانیم حضرت این را کجا گفتند؟ پیامبر کجا اینقدر از فاطمه زهرا خوشحال شدند که فرمودند: «فاطمة بضعة منی» فاطمه پاره تن من است. آنجایی که فاطمه زهرا تسلیم آن معروف بود. تقسیم کار شد، بنا شد زهرا در درون خانه باشد و کارهای خانه را انجام بدهد و امیرالمؤمنین هم کار بیرون خانه را انجام دهد. این را نزدیک‌ترین حالت زن به خدا می‌داند. این معروف نیست؟ الآن ما می‌توانیم به خانم‌ها بگوییم: خروج از خانه را به حداقل برسانید. من یقین دارم باز دوباره بعضی‌ها ناراحت می‌شوند یا در سند این حدیث کمی خدشه می‌کنند. من می‌گویم: ما تسلیم نیستیم و معروف‌ها، منکر شده است.

از دعاهای فاطمه زهرا (س) است. من امسال یک بحثی را بررسی می‌کردم، دعاهایی بود که فاطمه زهرا داشتند. یکی از دعاهایشان این بوده است. «اللهم انی اسئلک رضا بالقضاء» خدایا مرا به جایی برسان، به مقدرات تو راضی باشم. نمی‌گوییم: مردها کوتاهی کنند. نه مرد باید وظیفه‌اش را انجام بدهد. اما زندگی همیشه طبق میل ما نیست. فاطمه زهرا در زندگی همیشه از خدا می‌خواست که خدایا من راضی باشم. اگر فقر است، راضی باشم. اگر بیماری است، راضی باشم. اگر درآمد شوهرم کم است، راضی باشم. اگر دستش تنگ است، راضی باشم. ما این روایت را چقدر خواندیم. فردای قیامت سه دسته از زن‌ها با فاطمه زهرا محشور می‌شوند. یک دسته کسانی هستند که با فقر شوهرش بسازد. فقر تحمیلی را نمی‌گوییم. مرد در حد توانش تلاش کرده، اما بیش از این دستش نرسیده است. اگر زن بر فقر و تنگدستی شوهرش بسازد، فردای قیامت با فاطمه زهرا محشور می‌شود. عذاب قبر ندارد. این یک معروف است، شما با تنگدستی شوهر بسازید. الآن خانم‌ها می‌گویند: نه! چشمش کور، برود شغل دوم و سوم پیدا کند. سه شیفت کار کند. باز الآن پیام ندهند که شما از گرفتاری ما خبر ندارید. نه! اما یک وقت است می‌گویند: من می‌خواهم شوهرم برای تجملات بیشتر سه شفیت کار کند. خدا راضی است؟ الآن خیلی از گرفتاری‌های ما این نیست؟

در قم سوار تاکسی شدم. ساعت دوازده شب بود. راننده از من پرسید: ساعت چند است؟ گفتم: دوازده شب است. گفت: می‌دانی من ساعت چند پشت این فرمان نشستم؟ گفت: من از شش صبح تا الآن پشت فرمان نشستم. اگر یک مردی رفت و شش صبح پشت فرمان نشست، تا دوازده شب کار کرد، این مرد اگر دوازده هم خانه برود، جنازه‌اش به خانه می‌رسد. چند روز بعد این مرد انواع و اقسام بیماری‌ها جسمی، روحی، عصبی را می‌گیرد و زندگی شیرین نیست. آن زندگی نمی‌شود که فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین(ع) تعریف می‌کنند. مگر می‌شود که کسی هجده ساعت کار کند. یک وقتی ضرورات است و گرفتاری و مشکلات است. اما اگر انتظارات است، قدری باید کوتاه آمد. فاطمه زهرا از خدا می‌خواست که خدایا من به مقدرات تو راضی باشم. از دعاهای حضرت این است: «الْقَصْدُ فِی الْغِنَى وَ الْفَقْرِ» (کافی/ج4/ص53) این خیلی پیام دارد. خدایا من از تو می‌خواهم که حالت اعتدال را داشته باشم، در حالت ثروت و فقر اعتدال داشته باشم. ثروت هم داری زندگی معتدل باشد و از تشریفات و تجملات بپرهیزیم.

نمونه سوم را مرحوم شیخ صدوق در امالی نقل کردند. یکی از کارهایی که صدیقه طاهره(س) انجام می‌دادند، در خانه کار می‌کردند، ریسندگی می‌کردند، به امیرالمؤمنین بر درآمد خانه کمک می‌کردند. الزاماً نباید کار بیرون از خانه باشد. فاطمه‌ی زهرا(س) برای کمک به درآمد خانه کار می‌کردند و به امیرالمؤمنین می‌دادند. این یک معروف است. چه اشکالی دارد؟ اگر زندگی شیرین بود. اگر محبت و الفت بود، دیگر تقسیم‌ها خیلی آسان می‌شود.

......................................................................................

برای خرید کتابهای برنامه سمت خدا اینجا کلیک نمائید.

......................................................................................

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.