PerSME

اسلایدر

سخنرانی: 93-02-09-حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی-شناخت معروف و منکر در محیط خانواده - سمت خدا
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

منبع :برنامه سمت خدا

موضوع برنامه: شناخت معروف و منکر در محیط خانواده (قسمت اول)

کارشناس:حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

 

امروز متأسفانه خیلی از معروف‌ها منکر شده است و منکرها معروف شده است. پیامبر خدا فرمودند. زمانی می‌رسد که کسی امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کند. اصحاب تعجب کردند و گفتند: یا رسول الله می‌شود! فرمود: زمانی می‌رسد که امر به منکر می‌کنند و نهی از معروف می‌کنند. تعجب کردند و گفتند: مگر می‌شود؟ فرمودند: زمانی می‌رسد که معروف، منکر می‌شود.

الآن امروز متأسفانه در خیلی از مباحث،  به نظرم خیلی از ما در نگاه‌هایمان متأسفانه جای معروف و منکر را عوض کردیم. در مسائل سیاسی و اجتماعی هم هست. نمونه و مثال زیاد دارد. من در مسائل فرهنگی را مثال بزنم.

فرض کنید الآن در جلسه‌ای نشستیم، دوستان غیبت می‌کنند. می‌گوییم: آقا غیبت نکنید. چه می‌گویند؟ می‌گویند: شما هم برای ما مقدس بازی درمی‌آوری. غیبت حتماً منکر است و در این شکی نیست. ولی این منکر معروف شده است. اگر کسی هم نهی از منکر کند، می‌گوییم: نمی‌خواهد شما برای ما مسأله بگویی. در مسائل سیاسی زیاد است. در مسائل اجتماعی فراوان است. رعایت حقوق مردم معروف نیست؟ چند بار اینجا عرض کردیم، یک عابر پیاده می‌خواهد از خیابان رد شود، شما حقوقش را رعایت کنید. الآن با یکی از تصویربرداران سر خیابان برویم و فیلم بگیریم. کسی می‌خواهد از خیابان رد شود. اینها معروف نیست. نباید به حق عابر پیاده احترام گذاشت؟ در کشور ما سالی ده، بیست هزار نفر دارند از بین می‌روند. دیروز شنیدید در شهر، در یک حادثه‌ی رانندگی هفت نفر از بین ما رفتند. 23 نفر مجروح شوند. باور کنید اگر چنین اتفاقی در کشورهای اروپایی بود، چند روز عزای عمومی اعلام می‌‌کردند. ما در سال بالای بیست هزار نفر تلفات داریم. در مسائل اجتماعی و سیاسی مثال زیاد است.

در مسائل فرهنگی در این چند جلسه ما چه گفتیم؟ غیر از این است که می‌خواهیم یک سری از معروف‌ها در مسائل خانوادگی احیا و رعایت شود؟ متأسفانه الآن اینطور شده است. هفته‌ی گذشته که راجع به حقوق خانم‌ها گفتیم، یکی از اساتید جمله‌ی خوبی می‌فرمود: شما خودتان را به زحمت می‌اندازید. اثر دارد اما خیلی‌ها هم تا راجع به وظایف خانم‌ها صحبت می‌کنیم، آقا می‌گوید: خانم، گوش کن چه می‌گویند، به شما می‌گویند! تا راجع به وظایف آقایان استفاده می‌کنی، به عکس است. خانم می‌گوید: آقا ببین راجع به شما چه می‌گویند؟ هیچ‌کسی خودش را مخاطب نمی‌داند. چرا ما نمی‌خواهیم معروف را بپذیریم؟ چرا به منکر تبدیلش کنیم؟ امروز ما به جایی رسیدیم تسلیم معروف نیستیم. باورهای دینی نداریم، اگر داشتیم شاید تسلیم باورهای دینی بود. تسلیم حقایق دینی نیستیم.

.......................................................................................

برای خرید کتابهای برنامه سمت خدا اینجا کلیک نمائید.

.......................................................................................

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.